Slack spojí veškerou vaši komunikaci dohromady
Pokud pracujete na nějakém týmovém projektu nebo úkolu, nezbytnou součástí je jednoduchá komunikace. Pokud nepoužíváte jednotnou platformu, která sjednocuje sledování fází projektu, záznam času nebo plánování schůzek, možná využijete nějaký program pro komunikaci. Jedním z nich je Slack.
Slack slouží pro rychlé zasílání zpráv a nabízí mnoho funkcí ve stylu IRC (Internet Relay Chat – otevřený protokol na textovou komunikaci), včetně trvalých chatovacích místností (kanálů) uspořádaných podle témat, soukromých skupin a přímých zpráv. Obsah, včetně souborů, konverzací a lidí, je v Slacku prohledávatelný. Uživatelé mohou ke svým zprávám přidat tlačítka emoji, na které pak mohou ostatní uživatelé kliknout a vyjádřit tak své reakce na zprávy. Bezplatný plán umožňuje prohlížet a prohledávat až 10 000 posledních zpráv.
Chatujte s kolegy na přímo i ve skupině
Slackové kanály (channels) umožňují komunitám, skupinám nebo týmům připojit se k pracovnímu prostoru prostřednictvím konkrétní adresy URL nebo pozvánky zaslané správcem nebo vlastníkem týmu. Přestože byl Slack vyvinut pro organizační komunikaci, byl přijat i jako komunitní platforma, která nahrazuje nástěnky nebo skupiny sociálních médií na Facebooku nebo LinkedInu.
Veřejné kanály (public channels) umožňují členům týmu komunikovat bez použití e-mailu nebo skupinových SMS zpráv. Veřejné kanály jsou přístupné všem, kdežto soukromé kanály (private channels) umožňují soukromou konverzaci mezi menšími podskupinami. Tyto soukromé kanály lze použít k uspořádání velkých týmů. Přímé zprávy (direct messages) umožňují uživatelům posílat soukromé zprávy konkrétním uživatelům, ale můžete je využít i pro menší skupinový chat bez nutnosti zakládat kanál. Mohou obsahovat až devět lidí a po spuštění lze skupinu přímých zpráv převést na soukromý kanál. V rámci konverzace můžete nahrávat PDF, obrázky, videa a další soubory.
Tváří v tvář a na obrazovce
Psaní je skvělé. Milujeme psaní. Ale někdy je hezké vidět obličej na druhém konci obrazovky. Videokonference pomáhají vzdáleným kolegům účastnit se konverzací a rozhodování. Využijte společný čas, ať jste kdekoli. Videokonference pomáhají sdílet informace, takže práce se zrychluje a zefektivňuje. Sdílení obrazovky během videokonference vám pomůže komunikovat složité nápady, tak aby jim všichni rozuměli bez větších komplikací.
Alternativy a konkurenční programy
Osobně využívám Slack již šestým rokem a neměla jsem s ním nikdy problémy. Naopak každým dnem objevuji nové a nové funkce a nová rozšíření. Díky Slack Apps můžete svoji aplikaci propojit s nepřeberným množstvím programů nebo využívat bezplatné roboty, kteří za vás udělají spoustu práce. Existují stovky propojení Slacku pro různé účely, od správy kalendáře až po připomenutí, která vám umožní vstát a protáhnout nohy.
Pokud se vám Slack nezamlouvá, existuje několik bezplatných softwarových alternativ, například internetový přenos textových zpráv (IRC), Jitsi, Mattermost, Matrix (klient: Riot), Rocket.Chat, XMPP, Zulip, Keybase nebo Wire. Mezi alternativy, které mají podobný obchodní model jako Slack, patří například Flock, Microsoft Teams, Hangout Chats, Symphony Communication, Trillian, Workplace by Facebook, Discord, Glip, Cisco Webex Teams nebo JetBrains Space.