Profese a vzdělávání ve světě IT

Profese a vzdělávání ve světě IT

Práce v oboru informačních technologií, vývoje aplikací a správy systémů pro programátory láká stále více lidí. Ať už se jedná o nováčky v oboru, kteří zatím praxi nemají a chtějí se na začátku ve spleti IT povolání teprve zorientovat, nadšence, kteří chtějí změnit svoji profesní dráhu a nastartovat novou profesní etapu, mladé lidi, kteří váhají, zda se mají pustit do studia technických oborů, nebo lidi na juniorních IT pozicích, kteří se chtějí v oboru posunout dále.

Není ale ajťák jako ajťák. IT profesí je velké množství a je mnoho oblastí, ve kterých můžete pracovat. Pojďme se společně podívat na základní rozdělení a přehled nabízených IT pozic.

Vývoj (Development)

Do vývojové části IT patří vývoj hardware a software, UI = user interface / UX = user experience (jak program/web vypadá a jak se libí uživatelům) nebo vývoj webových stránek a e-shopů.

  • Programátor – programuje, tvoří software; také jinak označovaný jako vývojář, inženýř, kodér
  • Front-end Developer – jestli jste kreativní duše, tak máte skvělý předpoklad stát se Front-end Developerem, protože právě kreativita je jednou ze základních schopností, která by vám na této pozici neměla chybět. Schopnost efektivně komunikovat je nezbytná pro komunikaci jak s klienty, tak třeba i s projektovým manažerem. Pokud jste někdy slyšeli o myšlení tzv. “Out of the box”, zde určitě najdete jeho využití např. při vymýšlení a navrhování nejvhodnějšího řešení pro daný úkol. HTML je jedna z frontendových technologií.
  • Back-end Developer – zabývá se aplikační logikou, srdcem celé aplikace. Pod backend spadají například programovací jazyky jako je Ruby, Python, Java, C nebo třeba Haskell.
  • Webový vývojář – vyvíjí weby, jak už z názvu pozice lze vyčíst
  • Databázový inženýr – stará se o bezpečné ukládání dat (používá nejvíce již zmiňovaný dotazovací jazyk SQL)
  • Technical writer – má za úkol srozumitelně zmapovat, popsat a vysvětlit jednotlivé systémy, postupy, procesy u produktu (technické dokumentace, manuály…)
  • Architekt – navrhne kostru systému, aby víc systémů fungovalo dohromady. Architektem se většinou stává člověk, který má za sebou dlouholetou praxi, rozumí do hloubky dané oblasti. Architekti se mohou specializovat na nějakou určitou oblast a pak existuje: IT Architekt (návrh konceptu vývoje konkrétní aplikace, systému), Databázový Architekt (návrh podoby databáze), Solution Architekt (návrh rozsáhlých systémů/řešení podle požadavků zadavatel), Integration Architekt (návrh způsobu propojení jednotlivých systémů) nebo Síťový/Network Architekt (návrh síťového propojení)
  • Tester – hledá chyby v softwaru / ověřuje, že program dělá to, co má (existuje několik druhů testerů, jak jsem zmiňovala minule: manualní/automatický; ale i různé druhy testů: např. bezpečnostní – expert kontroluje, zda to program dělá dost bezpečně; nebo třeba výkonnostní – expert kontroluje, zda to program dělá dost rychle…); testeři mají za úkol vmínat celý kontext, vidět, když se něco upraví v jedné části programu, nezmění se něco v jiné části programu; testovat nové části programu a zároveň udržovat integritu celého projektu; dá se naprogramovat i automatické testování. Na této pozici se neobejdete bez schopnosti pracovat v týmu, jelikož jako testera vás čeká komunikace s vývojáři, s business analytikem nebo třeba i s koncovým uživatelem. S prací Testera jde ruku v ruce i pečlivost a schopnost zaměřit se na detail, což vám pomůže objevit chyby, které jiní lehce přehlédnou. Další výhodou je abstraktní myšlení, díky kterému lépe pochopíte celý projekt od začátku až do konce. A pokud máte základní znalost jakéhokoliv programovacího jazyka, máte téměř vyhráno.

Provoz (Operations)

To, co vývojáři vytvořili, musí také nějak fungovat. Jedná se o pomoc s reálnými/fyzickými problémy s vybavením či počítači (rozbitá tiskárna, došly baterky v myši atd.), udržování systému v chodu (aktualizace, zajištění napájení) nebo DevOps.

  • Technická podpora – dělí se často na několik úrovní podpory (podpora 1st level sbírá požadavky zákazníků a snaží se je vyřešit nebo je posílá dál až na 3rd level, kde všechny specializovanější požadavky už vyřeší sám programátor)
  • IT administrátor – provoz a údržba IT infrastruktury/serverů/aplikací/sítí
  • Správce obsahu na webu (webmaster či administrátor webu) – není jen obyčejným plničem obsahu, ale hledá také chyby na webu, aktivně je opravuje a navrhuje další vylepšení webu. Nejde totiž jen o to udržovat setrvalý stav, ale pracovat aktivně na dobrém stavu stránek. Patří sem také WordPress administrátor.
  • DevOps vývojář – kombinace Development a Operations – programátoři „opraváři“ = rozumí napsanému softwaru a jsou schopni jej zaimplementovat do již stávajícího kódu. Nejsou vidět, ale díky nim služby běží 24/7 bez komplikací.

Podpora (Support)

Podpora pro fungování IT projektů, nikoliv uživatelů.

  • Projektové vedení – pomáhají vývojářům se soustředit na projekt a jeho hlavní cíle/úkoly, zasahují do obsahu projektu
  • Projektový manažer – plánuje, řídí a uzavírá projekt (např. v rámci agilního vývoje se setkáte se Scrum Masterem); má na starost nastavení pravidel hry, plánování a koordinaci, rozsah, rizika, komunikaci
  • Scrum Master – není projektový manager, drží se stranou od obsahu, má za úkol pracovat na tom, aby členové týmu mezi sebou spolupracovali a komunikovali a maximálně těžili z toho, že jsou tým

Ostatní pozice

  • Datový analytik – sbírá a analyzuje data z trhu (např. o zákaznících), která následně pomohou při strategickém rozhodování v podniku; velmi populární z obchodního hlediska. Datový analytik je tak trošku detektiv, který dohledává potřebná data, která tvoří základ datové analýzy. Také je potřeba se umět v datech a informacích dobře orientovat, slova jako analýza a syntéza by vám neměla být cizí. Bez pečlivosti se zde taky neobjedete, protože každá chyba v datech vždy vyplave na povrch a nic se neschová. Budou se hodit i dobré komunikační a prezentační dovednosti, abyste byli schopni umět datovou analýzu nejen zpracovat, ale také ji odprezentovat např. zadavateli požadavku.
  • SEO specialista – optimalizuje webové stránky, má po ruce copywritera a postará se od analýzy klíčových slov, přes tvorbu obsahu, linkbuilding až po reporting. Více pracuje a zpravidla je domluvený na měsíčním paušálu, za který odvádí svou práci.
  • SEO konzultant – více času tráví analýzou, která je pro něj a klienta manuálem toho, kde se bude optimalizace webové stránky ubírat. Navrhne vhodnou strategii, udělá si analýzu klíčových slov, zhodnotí silné a slabé stránky, analyzuje konkurenci, podívá se na technickou stránku webu, najde chyby, napíše UX doporučení na zvýšení účinnosti webu a vše konzultuje s klientem. SEO konzultant má často po ruce svého asistenta.
  • Produktový manažer – řídí produkt, jeho vývoj a strategii v souladu se zadáním (s klientem, trhem)
  • Grafik – jak věci mají vypadat, jak nakreslit hezké obrázky pomocí počítače.

Předpoklady pro práci v IT

Obecným předpokladem stát se schopným ajťákem je schopnost analytického myšlení a taky touha neustále se vzdělávat. Zájem o nové technologie je v tomto oboru samozřejmostí. Snad na všech IT pozicích se dnes neobejdete bez angličtiny, která se stala oficiálním jazykem všech IT nástrojů a programů. Pokud si s tímto jazykem ještě netykáte, doporučuji se s ním co nejdříve skamarádit.

IT průmysl není jen o hard skills, ale také o soft skills, neboli interpersonálních dovednostech, které využijete napříč obory. Mezi jemné dovednosti se řadí komunikační dovednosti, kooperace, výkonnost, řešení konfliktů a vyjednávání, asertivní jednání, osobní efektivita, sebereflexe, kritické vnímání sebe sama, tvůrčí (kreativní) nebo týmové řešení problémů, strategické neboli koncepční myšlení, strukturované myšlení vedoucí k rozpoznání, pochopení a řešení problému, myšlení podle analogií (je spojeno s učením a spojováním znalostí z nejrůznějších oblastí do nových souvislostí), podnikatelské myšlení, rozhodování v podmínkách nejistoty, budování týmu, vytváření sociálních sítí, konstruktivní kritičnost a schopnost přijímat kritiku, ochota riskovat, ovlivňování lidí nebo prodejní dovednosti, zvyšování kvalifikace, ochota učit se novým věcem, otevřenost, flexibilita, schopnost se adaptovat a přijímat změny, samostatnost, plánování a organizování, aktivní přístup, zvládání zátěže, nebo objevování a orientace v informacích.

Propojení zkušeností z jiného oboru vám může dát konkurenční výhodu oproti ostatním adeptům na pozici. Pokud jste například dřív pracovali v bance, budete mít velkou výhodu při vývoji bankovních aplikací, protože se na celý vývoj můžete podívat ze širšího úhlu a sami budete vědět, co vám třeba jako uživateli aplikace dříve nevyhovovalo.

Výhody práce v IT

Svět informačních technologií je všude kolem nás, zasahuje do našich pracovních životů i do chvilek osobního volna. Většina z nás má chytrý telefon, rozmáhá se také chytrá domácnost, nosíme počítač v hodinkách. Také boom e-shopů ještě rozhodně neustal. Každá firma nebo menší podnikatel chce mít svou webovou stránku.

Vzdělání z pohodlí domova na dosah a zdarma

Ke vzdělávání v IT toho moc potřebovat nebudete. Na začátek stačí běžný počítač s připojením na internet. Není tajemstvím, že internet je mocná zbraň, což v tomto případě platí dvojnásob. Na internetu najdete spoustu bezplatných online kurzů, článků, návodů, doporučení na diskuzních fórech nebo videí s tutoriály (viz. seznam níže). Existují také různé zdroje, které vám za menší či větší poplatek poskytnou kurz, který danou tématikou provede komplexně i s úkoly, které můžete diskutovat na jejich fórech.

Pokud máte raději prezenční výuku, existují různé instituce, které se specializují právě na IT vzdělání. Stačí si do vyhledávače Google zadat např. slovní spojení IT kurz a vyjedou vám desítky různých kurzů a rekvalifikací.

Personalisté se o vás poperou

Nabídkami práce v IT se to jenom hemží. Ať už se kouknete na jeden z nejnavštěvovanějších kariérních stránek Jobs.cz, nebo na nabídky menších firem na Startupjobs.cz anebo jen na inzertáty na LinkedInu, najdete desítky až stovky pracovních pozic, které se týkají světa informačních technologií. Vzhledem k obrovské nabídce a ještě pořád malému počtu uchazečů se firmy předhánějí s bonusy, které k platu nabízejí. Hlavní fakt je ale ten, že v poslední době v mnoha firmách hledají také juniorní kandidáty, které si rádi zaučí.

Bonusy, výhody a pozitiva

Jednou z velkých lákadel práce v IT sektoru je bezpochyby home office, který je v tomto odvětví naprosto běžný. IT firmy jdou také s dobou, takže se tu můžete běžně setkat s různými dalšími výhodami jako je Multisport karta, díky které můžete navštěvovat sportoviště zdarma nebo za výrazně nižší poplatek. Milovníci psů určitě ocení dog friendly kanceláře. Dovolená bývá většinou delší než zákonem stanovené 4 týdny a navíc nějaké sick-days. Dnes se ale najdou i IT firmy, kde je dovolená neomezená. Kromě toho bývá běžné také občerstvení na pracovišti, PlayStation, pravidelné teambuildingy apod.

Ještě váháte nad tím, jestli se vydat cestou IT? Určitě to zkuste, není co ztratit. Právě naopak! A teď je ten nejlepší čas!

Možnosti online IT vzdělání

V České republice se vzdělávání v oblasti IT věnuje nezisková organizace Czechitas, která inspiruje, vzdělává a uplatňuje nové talenty k posílení diverzity a konkurenceschopnosti v IT. Jejich cílem je nejen vzdělávat ženy v oblasti informačních technologií, ale také jim dodat sebevědomí, aby se nebály jít za svým snem a prosadit se. Pět let fungování, 450 workshopů a kurzů, 12 tisíc účastnic, víc než 450 spolupracovníků a komunita čítající přes 16 500 lidí. To už je slušný výkon a tak neváhejte a mrkněte na jejich nabídku kurzů jako první!

Czechitas kurzy

  • Programuju – Naučte se programovat v jazyce Python, C# nebo Java.
  • Grafický design – Naučte se pracovat s vektory, vytvořit si logo nebo plakát či profesionálně upravovat fotky.
  • Tvořím web – Napište web s HTML/CSS, naučte se pracovat s JavaScriptem nebo si vytvořte svou vlastní hru.
  • Digitální marketing – Kurzy zaměřené na sociální sítě (Facebook a Instagram) a SEO vám představí, o čem je marketing 21. století.
  • Jsem online bezpečně – Nenechte nic náhodě a zjistěte, jak být online bezpečně.
  • DataGirls – Data jsou všude, tak je začněte využívat. Naučte se pracovat s databázemi, vizualizovat data či analyzovat text.
  • Testuju – Staňte se profesionálními testery v jedné z partnerských firem. Máte na to!

Tvorba webu

Javascript

Python

Java

C#

Datová analytika

Obecné platformy pro vzdělávací kurzy online

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *