OSVČ, profesionál na volné noze, podnikatel: jaký je mezi nimi rozdíl?

OSVČ, profesionál na volné noze, podnikatel: jaký je mezi nimi rozdíl?

Tyto pojmy se objevují na internetu a často jsou matoucí a nejasné. Přečtěte si krátký slovníček různých typů samostatné výdělečné činnosti, které můžete vykonávat.

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)

Zjednodušeně řečeno, samostatná výdělečná činnost je taková, kdy pracujete sami pro sebe namísto pro zaměstnavatele a nedostáváte pevný plat, ale svůj příjem získáváte z dosaženého zisku.

Existuje mnoho typů samostatné výdělečné činnosti, přičemž mezi nejoblíbenější patří práce na volné noze, podnikání, živnostenské podnikání a další.

Živnostník a majitel spol. s r. o.

Pokud jste se rozhodli podnikat sami, buď se zaregistrujete jako živnostník nebo založíte společnost s ručením omezeným. Být živnostníkem má smysl pro jednotlivce, protože je obvykle jednodušší tuto činnost založit. Můžete si ponechat zisky z podnikání (samozřejmě po zdanění), ale také musíte hradit veškeré náklady a ztráty.

Pokud chcete přejít z pozice živnostníka, obvykle zakládáte společnost s ručením omezeným. Funguje jako samostatný právní subjekt a podíly se rozdělují mezi vlastníky. Nabízí vám také ochranu v případě dluhu a můžete platit nižší daně, ale zase to vyžaduje více papírování.

Freelancer

Freelanceer je člověk, který nemá pevný pracovní poměr, ale pracuje na flexibilních projektech. Freelanceři obvykle pracují pro jednoho nebo více klientů najednou, na hodinové nebo denní bázi, přičemž pracují z domova (nebo z coworkingu). Někteří freelanceři mají zaměstnání na plný nebo částečný úvazek a na projektech na volné noze pracují ve svém volném čase. Sami si vyhledávají klienty a sami si vyjednávají o své mzdě.

Musí si být vědomi času a úsilí, které na projekt vynaloží, a také se musí motivovat k tomu, aby práci odvedli bez pomoci manažera nebo týmu. To vyžaduje velkou dávku odhodlání a disciplíny, stejně jako vyjednávací a manažerské schopnosti. Být na volné noze je běžné v kreativní, mediální a marketingové oblasti.

Kontraktor

Kontraktor je podobný freelancerovi, ale s několika rozdíly – obvykle pracuje pro jednoho klienta, na plný úvazek nebo na dobu trvání projektu, obvykle v kanceláři klienta.

Tento typ podnikání je běžnější v IT průmyslu, ve strojírenství a stavebnictví, kde je často vyžadována i praktická podpora.

Podnikatel

Ačkoli za podnikatele lze považovat každého, kdo začne podnikat, moderní význam tohoto pojmu se nyní zaměřuje na inovace a automatizaci. Obvykle se podnikatelé zaměřují na inovativní nápad nebo proniknutí na nový trh, přičemž přijímají vysoce riskantní rozhodnutí, která jsou často spojena s finančními riziky. To je v kontrastu s drobnými podnikateli, kteří raději podstupují malá rizika a rádi udržují své podnikání zakotvené ve stávající praxi.

Podnikatelé se snaží prorazit na novou půdu a proměnit inovativní nápad v podnik oplývající potenciálem, který může být nakonec prodán velké společnosti. Často se zaměřují na vytváření systémů pro automatizaci a snaží se delegovat své úkoly s cílem dosáhnout stavu, kdy jejich podniky budou generovat zisk bez jejich přímé účasti. Jinými slovy, pokud můžete nechat svůj podnik bez dohledu a on přesto vydělává, jste úspěšný podnikatel!

Solopreneur / Solopodnikatel

Jak jistě tušíte, solopodnikatel je dosti podobný podnikateli, ovšem s tím rozdílem, že neplánuje ke svému podniku přidávat další zaměstnance.

Podnikatelé mají více manažerské myšlení, kdy mohou vést lidi a sdílet vizi, zatímco solopreneři si rádi zašpiní ruce a mají pod kontrolou co nejvíce aspektů svého podnikání. Podnikatelé častěji chodí ven a propagují své podnikání, navazují kontakty a rozšiřují své sítě, zatímco solopreneři raději tráví většinu času prací na svém podnikání.

Ne že by tyto aspekty nebyly pro solopodnikatele důležité, ale jde o to, že raději následuje svou vlastní vizi a činí vlastní rozhodnutí, než aby se podřizoval vnějším vlivům.

Digitální nomád

Digitální nomád může znít jako módní výraz pro pracovníka na dálku, ale vzhledem k tomu, že stále více společností přijímá práci na dálku, už to není exotický termín, ale příležitost, jak se osvobodit od práce od devíti do pěti a začít žít život, o kterém jste vždycky snili.

Jednoduše řečeno, digitální nomádi jsou lidé, kteří pracují na dálku a zároveň cestují: může jít o stěhování do nové země, pobyt na různých místech nebo cokoli mezi tím. Digitální nomádi buď pracují na dálku (což lze najít na pracovních portálech, jako je WeWorkRemotely), nebo pracují na volné noze, což jim umožňuje nebýt vázáni na kancelář nebo konkrétní místo. Pokud máte v hotelu, kavárně nebo veřejné knihovně přístup k internetu, měli byste mít vše, co potřebujete k práci, a zároveň si na svém seznamu odškrtávat místa, která chcete navštívit. Zatímco někomu může všechno to stěhování připadat jako otrava, pro jiné může být realita digitálního nomáda splněným snem.

Ať už vás vaše cesta samostatně výdělečně činné osoby zavede kamkoli, znalost rozdílů mezi různými typy práce, které můžete vykonávat, vám usnadní sebeidentifikaci a lidem, kteří navštíví vaše webové stránky nebo LinkedIn, umožní pochopit, co děláte.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *