Napište motivační dopis, který zaujme

Napište motivační dopis, který zaujme

Je motivační dopis stále důležitý nebo je to již přežitek? V současné době personalisté dostávají tucty přihlášek zájemců o zaměstnání a je pro ně jednoduché vás přehlédnout, pokud něčím nezaujmete na první pohled. Dobře napsaným motivačním dopisem pak můžete zaujmout v záplavě uchazečů.

Motivační dopis je nedílnou součástí životopisu. Není jeho kopií, ale jedná se o jakýsi úvod, který shrnuje a upřesňuje obsah životopisu. Nemusíte psát sálodlouhé romány, stačí několik vhodně zvolených vět, které vás vystihnou. Zamyslete se nad tím:

  • Kdo je váš potenciální zaměstnavatel a co mu můžete nabídnout?
  • Co získá tím, že vás zaměstná?
  • Jaké jsou vaše osobní kvality, zkušenosti, předpoklady?
  • Jaké jsou vaše úspěchy, co jste dokázali a kam jste se vypracovali?

Každý motivační dopis by měl být uzpůsoben konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Proto je vhodné navštívit webové stránky dané společnosti a zjistit si něco o firemní kultuře, jaký typ zaměstnanců firma hledá a tón, v jakém jsou psané její webové stránky.

Pravidla pro motivační dopis

  • motivační dopis musí zaujmout, měl by být krátký (maximální rozsah A4), věcný, stručný, ale výstižný, gramaticky správný a psaný na počítači,
  • měl by obsahovat základní údaje o vás, nemělo by chybět oslovení, pozdrav, poděkování za strávený čas a podpis (viz. struktura níže),
  • zdůvodněte, proč zrovna vy jste ideálním kandidátem pro inzerovanou pozici,
  • zdůrazněte jaké zkušenosti máte za sebou,
  • uvádějte pouze pravdivé informace,
  • vždy se ho snažte adresovat konkrétní osobě a uvádějte zdroj, z něhož jste se o volné pracovní pozici dozvěděli.

Struktura motivačního dopisu

  1. Oslovení. Pokud se v pracovní nabídce nachází jméno kontaktní osoby, začněte dopis jejím oslovením.
  2. Důvod posílání životopisu. Uveďte o jakou pracovní nabídku se ucházíte a kde a kdy byla pozice inzerována.
  3. Vyjádření zájmu. Uveďte, o jakou pozici v dané společnosti máte zájem a proč. Zajímá vás dané odvětví? Zaujala vás náplň práce? A proč? Znáte tuto firmu a chcete pro ni pracovat? Vyjádření a zdůvodnění zájmu o pozici by mělo být stručné a výstižné.
  4. Motivace. Vaši motivaci nejlépe vyjádříte tím, co je pro vás v práci důležité a je v souladu s popisem dané pozice. Poukázáním na soulad mezi uvedenými požadavky a vašimi zkušenostmi, schopnostmi a předpoklady, budete čtenáře svého textu motivovat k tomu, aby vás pozval na pohovor. Pokud například společnost vyžaduje znalost cizích jazyků, měl by váš motivační dopis obsahovat pravdivou informaci o vašich jazykových schopnostech. Můžete také uvést počet let praxe v dané oblasti.
  5. Výzva k přečtení životopisu. Odkažte na dokument v příloze, v níž by se měl váš profesní životopis nacházet.
  6. Výzva ke kontaktování. Vyhněte se prohlášením typu „věřím, že jsem vhodným uchazečem“ nebo „považuji se za vhodného kandidáta“, ale raději vyzvěte čtenáře k přímému kontaktu.
  7. Závěr. Na závěr nezapomeňte na rozloučení zakončené celým vaším jménem.

Používané fráze

  • … v předchozím zaměstnání jsem získal zkušenosti na pozici…/…orientuji se v oblasti…/…po dobu studia jsem získal/a praxi…/…mezi mé dosavadní pracovní úspěchy patří…
  • …ovládám… např. jazyky, programování, počítačové programy apod.
  • …mezi moje osobní rysy patří…/…mými hlavními přednostmi jsou…/…mezi moje silné stránky patří…
  • …mám zájem o práci ve Vaší společnosti, protože…/… pracovní nabídka Vaší společnosti mě upoutala, protože…
  • …rád/a bych využil/a svoje zkušenosti a schopnosti ve Vaší společnosti…/…věřím, že bych byl/a pro Vaši společnost přínosem, protože…
  • Pro konkrétnější informace Vám posílám svůj strukturovaný životopis.
  • Pokud Vás můj profesní životopis zaujal, rád/a Vám doplním další informace při osobním pohovoru.
  • Děkuji za posouzení mé žádosti a přeji Vám příjemný den.

Před odesláním zkontrolujte, zda adresujete motivační dopis a životopis správné osobě a správné firmě, zda dokumenty neobsahují hrubky a údaje jsou aktuální.

Pokud chcete, aby si příjemce přečetl váš motivační dopis, měl by být tělem e-mailu nebo zprávy, nikoliv přílohou. Tam vložte životopis.

Motivační dopis je prakticky jediným prostředkem, kterým může uchazeč motivovat zaměstnavatele či personalistu, aby upřednostnil ve výběru kandidátů k osobnímu pohovoru právě jeho před ostatními zájemci, proto doporučuji jej zasílat v odpovědi na každou pozici, o kterou se ucházíte. Teď už víte, jak na to!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *