Jste nováčkem v práci z domova? Pracujte online a spolupracujte bez problémů i z ložnice

Jste nováčkem v práci z domova? Pracujte online a spolupracujte bez problémů i z ložnice

Mnoho firem nyní vyzývá nebo dokonce nařizuje, aby zaměstnanci pracovali z domova. Ale ne každý je na to zvyklý. Jaké vybavení a programy vám v tuto dobu mohou pomoci a jak upravit domov pro home office?

Světlou stránkou práce z domova je to, že šetříte čas na dojíždění, trávíte více času s rodinou a možná si uděláte několik dalších věcí kolem domu. Ale nové výzvy, jako je osamělost, nutnost zůstat ve spojení a nárůst možných rozptýlení, mohou mít významný vliv na vaši psychiku a produktivitu.

Ať už jste odsouzeni k práci z náhradní ložnice, kavárny, knihovny nebo z lobby vašeho bytového domu, zde je několik tipů, které vám pomohou připravit pracovní prostředí, omezit rozptýlení, zachovat soukromí a spolupracovat s kolegy či klienty stále jako profík, ať už jste kdekoliv.

Pořiďte si potřebné vybavení

Váš notebook bude pravděpodobně mít vestavěnou kameru a zvuk, ale pokud nemáte kvalitní webovou kameru a dobrý mikrofon, je to velký rozdíl při jednání jak pro vás, tak pro ostatní. Mezi kvalitní webové kamery se určitě řadí Logitech Brio a čistý zvuk vám zajistí sluchátka Airpods (nebo bezdrátová Plantronics Focus UC nebo Logitech Zone). Zde je ukázka, že i když máte vestavěnou kameru, výsledek ve srovnání s přídavnou kamerou je nesrovnatelný.

Zdroj: Zoom.us

Zásadní je také dobré osvětlení. Vyzkoušejte, aby byla vaše tvář osvětlena nedalekým oknem, nebo si pořiďte přídavné osvětlení pro konferenční hovory.

A nezapomeňte na svůj internet. Domácí internet obvykle není tak silný a stabilní jako síť vaší kanceláře. To znamená, že pokud sdílíte jednu síť se všemi rodinnými příslušníky (na učení, streamování filmů a hraní her), může dojít k problémům s šířkou pásma.

Tři, dva, jedna…

Počítač, sluchátka, kameru i internetové připojení máme zajištěno, tak jdeme na práci. Ať už vám vyhovuje Google Hangouts, Skype nebo Zoom, samotné nastavení vašich videokonferenčních hovorů je stejně důležité jako veškeré vybavení, které pro práci máte. Seznamte se s vychytávkami, které váš videokonferenční systém nabízí!

Jako jeden z příkladů bych uvedla funkci, kterou nabízí např. Zoom nebo Microsoft Teams. Abyste vypadali, že pracujete z Wall Street, i když za vámi právě probíhá válečná bitva, používejte virtuální pozadí (obrázek nebo video). Nahrání pěkného pozadí nebo videa vám pomůže skrýt nepořádek na pozadí a další vizuální rozptýlení, zejména pro ty z vás, kteří musíte pracovat mimo běžné pracovní místo, kteří máte psa, který vás sleduje, nebo kteří jste nuceni dočasně pracovat od kuchyňského stolu.

Zdroj: Zoom.us

Jak se z toho nezbláznit?

Cesty ke kávovaru, pro vodu nebo na osobní schůzky obvykle vyplní váš den v kanceláři a je důležité udržet si podobné rutiny doma. Udržte si rutinu stejně, jako kdybyste šli do kanceláře. Dělejte všechny věci, které děláte ráno – čistěte si zuby, vysprchujte se, dejte si snídani atd. To vám pomůže přijmout změnu a zůstat soustředění. Zde je několik dalších tipů:

  • Oblečte se od hlavy až k patě. Pokud vás čekají online obchodní schůzky, měli byste si obléci košili nebo oblečení, které byste normálně nosili v kanceláři, a ne staré tričko, které byste si vzali k čištění garáže.
  • Stejně jako v kanceláři, dejte si každou hodinu pauzu, aby nedošlo k přepracování. Vezměte psa na další procházku (váš pes to bude milovat!), vložte prádlo do pračky nebo stravte 15 minut venku s dětmi (budou to také milovat!).
  • Protáhněte se! Zastavte práci a každou hodinu se trochu protáhněte. Udělejte si kolečko mezi kuchyní a obývákem mezi jednotlivými hovory nebo použijte lakrosový míček nebo masážní váleček na záda, abyste zabránili bolestem bederní a krční páteře.
  • Sdílejte svou dostupnost a zveřejněte svůj kalendář, aby jej ostatní mohli vidět a věděli kdy jste k dispozici a kde ne. Můžete zablokovat čas pro práci na projektech, nastavit připomenutí důležitých úkolů a dokonce si vyhradit čas na přípravu večeře. Můžete také přepnout stav chatu na zaneprázdněný po dobu, kdy potřebujete pracovat a chcete, aby vás nikdo nevyrušoval.
  • Eliminujte rozptýlení a zavřete dveře, abyste si udělali soukromí. Pomoci může i zavěšení závěsu k oddělení vašeho prostoru. Zavřete všechny nepracovní karty prohlížeče a pozastavte oznámení, abyste nebyli v pokušení neustále kontrolovat sociální média. I nastavení 10minutové pauzy na konkrétní kontrolu vašich soukromých věcí vám může dát přestávku a důvod mít se na co těšit.
  • Vyhýbejte se izolaci a osamělosti. Mnoho lidí potřebuje osobní kontakt se svým týmem, takže je užitečné mít denní týmové stand-upy a check-iny. Můžete dokonce uspořádat „skupinový oběd“ se svými kolegy. Hovořte na živo nebo deaktivujte zvuk a chatujte se skupinou nebo soukromě, ať už potřebujete cokoli.

Začněte pracovat z domova ještě dnes

Pamatujte – každý ve vašem týmu je s největší pravděpodobností na stejné lodi. Psí štěkání nebo zvonění na zvonek během setkání není konec světa. Snažte se připravit si svůj pracovní prostor, přizpůsobit se svým novým rutinám a pracovnímu nastavení a zbavit se drobností, které vás vyrušují.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *